Talíř pečící
- tradiční originální kousek
- užitková kamenina
- vyrobený ručně a s ❤ na Slovácku
- slouží k pečení různých koláčů, moučníků i pizzy
- formu lze dát do jakékoliv pečící trouby, rozžhavená forma se nedoporučuje vkládat na chladné povrchy (kachle, beton apod.) ani do studené vody hrozí prasknutí
- nákupem podpoříte lokální výrobce
Vážení zákazníci,
v našem sortimentu najdete řemeslné výrobky, které jsou vyráběné ručně. Každý kus je proto originál. Berte tedy prosím fotografie produktu jako orientační, jelikož se každý výrobek může lišit jednotlivými dodávkami zboží.
Pokud chcete vědět, jaký výrobek přesně máme aktuálně skladem, nejdříve nás prosíme kontaktujte na adrese tradicnivyrobek@slovacko.cz nebo se zastavte do našeho obchůdku, který najdete na Masarykově náměstí 21 v Uherském Hradišti.
Děkujeme za pochopení.
Kód | Kód: K_MOS_16 |
---|---|
Jméno značky: | Mošťkovi Antonín a Libor |
Kategorie: | Keramika |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Nositel tradice lidových řemesel
Lidová fajáns
Vlčnov
Antonín Moštěk nejprve navštěvoval učňovskou školu ve Strážnici, kde byl jeho učitelem vynikající znalec výroby lidových fajánsí Heřman Landsfeld, poté pokračoval v učení v tupeských dílnách. V roce 1968 nastoupil do keramických dílen Oblastního střediska Ústředí lidové umělecké výroby v Uherském Hradišti, kde se podílel na zhotovování výrobků podle návrhů vývojových pracovníků, zejména akad. sochařky Marie Kotrbové. Za zmínku stojí jeho spolupráce s Pravoslavem Radou při výrobě jeho keramických exponátů pro světovou výstavu EXPO v Montrealu. Vedle toho dostal příležitost vytvářet své vlastní realizace. V roce 1972 mu byl udělen titul Mistr lidové umělecké výroby, o pět let později stanul v čele nově zřízené fajánsové dílny ÚLUV ve Vlčnově a zde vychoval řadu nových keramiků. Od roku 1990, kdy dílnu odkoupil, v ní vzniká jeho vlastní autorská produkce, která využívá tradiční prvky, dekor, barevnost a v menší míře i tvary, ovšem uplatňuje je v nových souvislostech s ohledem na vkus a potřeby současných uživatelů. Samostatnou kapitolu tvoří jeho figurální tvorba inspirovaná náměty z našeho regionu. V roce 2001 převzal z rukou ministra kultury titul Nositel tradice lidových řemesel.
Jeho syn, Libor Moštěk, několik let spolupracoval s vývojovými pracovníky, akad. sochaři, Marií Kotrbovou a Miroslavem Olivou. V současné době je spolumajitelem keramické dílny, v ní
otcem a svou ženou Marcelou. Podílí se na vytváření vzorů především užitkové kameniny. Mladým zájemcům poskytuje bezplatné instruktáže a učí je základům točení na hrnčířském kruhu.
VIDEO:
https://itvs24.cz/poztracena-remesla/lidova-keramika-antonin-mostek